ayar.jpg (2208 bytes)
Tombak Sayı 28
Tombak Sayı 28

Minareden At Beni
İn Aşağıya Tut Beni

Dergimiz TOMBAK, duyarlı bir dergidir. "Dışardan kar yağarken içerde bahar olmaz" değişi doğrultusunda "dışarda kıyamet koparken" giriş yazısında; "antikalar iyidir müzeler de fena değildir" gibi birşeyler yazamaz..!

En azından dışarda kıyamet   koparken, yayınlanan sayısında insanlarla paylaşmak üzere duygularını ifade eder. Bu nedenle bu sayımızda yazıda anlatılanlar Kıyamete dair olacaktır.

Yer küre KOZMOS DA OLUŞTUKTAN bu yana, yer kabuğunda bir sivilce gibi oluşmuş ve yok olmuş canlılara ROMANTİK varoluşlar dense yeridir... Bu romantik canlılar devamlı olarak, KOZMOS' un ve bağlı olarak yer kürenin devinimlerinden etkilenmişlerdir. Örneğin DİNAZORLAR BELKİ BİN METEOR ÇARPMASI YA DA bir yer sarsıntısı sonrasında 350 milyon yıl yaşadıktan sonra yok olmuşlardır... 60 milyon yıl öncesine rastlayan bu yokoluştan sonra, yer kürede tufanlar, depremler, kasırgalar, kuyruklu yıldız çarpmaları devam edegelmiştir.

Giderek ikibuçuk milyon yıl önce varolduğu düşünülen İnsan hayvanı (Human animal) kendi evrimi doğrultusunda sayısız buluşlarla varolmayı sürdürmüş... ama, yer kabuğunun deprem, volkan patlaması, sel, tayfun gibi değişim hareketlerinin altında bir böcek gibi ezilmiş ya da boğulup gitmiştir, buna rağmen o yer küreyi ve doğal devinimlerini bir akrabasının kaprisleri gibi algılamış ve kötü huylarını bulmaya çalışmıştır, ya da kozmosun bir parçası olan beynini devre dışı bıraktığından... meseleye Hikmet-i huda olarak bakmıştır.

Memleketimizdeki kıyamet... Kimine göre Amerikalıların denediği yeni deprem bombası! Kimine göre Allahın verdiği bir ceza! Kimine göre sıcak havalardan ve aşırı nemden kaynaklanıyor! Esas olarak kıyamet sonrası halkın yaşadığı tam Burhan feleklik iş Cehalete hayal gücü birleşince bu sonuçlar çıkıyor... Bir de görüntüsel medya, halkımız medyanın bu haberleriyle, şahdı, şahbaz oldu, deprem bir ay her gün bir saat devam etti halende devam ediyor.

YER KÜRENİN DOĞAL HAREKETLERİ DEVAM EDİYOR üstünde yaşayanlar bunu bir hısım ilişkisi haline getirip tedbir almıyor, depremle beraber yaşamayı öğrenmek istemiyor. ama ne yapıyor? felaket simsarlarının sözlerine kulak veriyor;
- ayın 25' inde korkunç bir deprem olcak, evleri boşaltın!
- yeni bir deprem bombası atılacak kaçın!
ya da, stokçular kazanacak bu işten peynirleri, yağları ve her türlü yardımı kaçırıp satacaklar. ya da organ hırsızları felaket bölgesine gelip insanların ölmesini bekleyecekler.

Aslında yer kürenin üstünde yaşananlar korkunç ve zırva! yer kürede olanlar doğal ve gerçek. Hayatlarla ödenen gerçekler... bir ucube bu en iflah olmazı da bu ülkede...

Ne diyelim şimdi?
Milletimize geçmiş olsun!
Allah bir daha vermesin!

Bunca cehalete, bunca tedbirsizliğe, insanın tonunun beş kuruş olduğu bu memlekete,
GEÇMİŞ OLSUN!

Sadika Dikna Erden

    

| Tombak Kültür Merkezi | Tombak Son Sayı | Tombak Eski Sayılar | Les Antiques | Dergi Abone | E-Mail | Ana Sayfa |